KAD IR LABĀKAIS GLADIOLU STĀDĪŠANAS LAIKS?
Gladiolas iesaka stādīt aprīļa beigās vai maija sākumā, kad augsne ir iesilusi līdz +9C. Ja iespējams augsni sagatavot rudenī, vairsīpoliņu sēju var uzsākt līdzko iespējams uziet uz lauka. Ir zināms, ka marta beigās iesēti vairsīpoliņi lieliski auguši un devuši labu ražu. Nav vēlams pārāk agri stādīt gladiolu bumbuļsīpolus. Novērojumi liecina, ka aukstā augsnē iestadīti bumbulsīpoli attīstībā aizkavējas. Pat 2 nedēļas vēlāk iestādīti sīpoli uzdīgst ātrāk un attīstās straujāk. Stādot vēlu, svarīgu nozīmi iegūst augsnes nodrošinājums ar mitrumu. Ja mitruma pietiek līdz gladiolai izveidojas 3. lapa, kad sāk veidoties 2. pakāpes saknes, tad sausums vairs traģiskas sekas neradīs. Stādīt jūnija sakumā ir riskanti , jo normālu ziedu un bumbuļsīpolu ražu ir cerības iegūt tikai īpaši labvēlīgās vasarās.
Gladiolas stādīt vajadzētu ziemeļu-dienvidu virzienā orientētās vienrindu vai divrindu slejās, kas izvietotas 70 cm viena no otras. Ja nav iespējams (šo variantu pielietoju arī es), var stādīt dobēs. Dobes veidojam ne platākas par vienu metru (lai no abām pusēm stādījumus varēt apkopt). Starp stādījumu rindām atstarpei jābūt ne mazāk par 20 centimetriem. Rušināšanai, mēslošanai, gaisa caurlaidībai. Sanāk diezgan sabiezināti, bet, ko lai dara, ja zemes platība ierobežota.
Vienmēr tiek diskutēts par bumbuļsīpolu stādīšanas dziļumu. Dārznieku vecumvecais pieņēmums, ka sīpoli jāstāda trīskāršā paša sīpola augstuma dziļumā, visā visumā ir pareizs. Tas nozīmē, ja jūsu bumbuļsīpols ir 3cm augsts, tad tas jāiestāda tā, lai virs tā atrastos 9cm biezs augsnes slānis. Šo atziņu var attiecināt uz vidēji irdenām, labi iekultivētām augsnēm. Atklātā, vējiem pakļautā laukā, lai gladiolas ziedēšanas laikā neizgāstos, jāstāda padziļināti 10 – 15 cm un dziļāk (atkarībā no augsnes struktūras). Visbiežak sastopamā kļūda amatieru stādijumos – bumbuļsīpols iestādits par seklu. Atceraties, ka jaunais bumbuļsīpols gladiolām izaug virs vecā, seklos stadijumos izlienot pat augsnes virspusē. Arī vairsīpoliņus nevajadzētu sēt seklāk par 5 cm, tie lieliski uzdīgs pat no daudz lielāka dziļuma, kurā ir stabilāks mitruma režīms. Audzētājs pats savā dārzā dažos gados atradīs pareizo stādīšanas dziļumu.